Skip to content

202 Teaneck RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block272
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,700
62%
Improvement Value:$182,700
38%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+8.2%
2024$6,727+13.6%
2023$5,919+1.3%
2022$5,842+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft864DeedBook 19061, Page 329Recorded6/9/2022

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16766, Page 1131Recorded6/12/2017

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 15930, Page 1887Recorded11/3/2014

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10310, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1968