Skip to content

120 Englewood AvenueBarnegat, NJ 08005

Built 2022

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block272
Lot398
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage3,156
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
31%
Improvement Value:$680,500
69%
Total Assessment$985,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,871+201.0%
2024$4,941+8.7%
2023$4,545+1.3%
2022$4,486-22.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 18288, Page 65Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 17063, Page 1761Recorded3/26/2018