Skip to content

242 Eleventh StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block272
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,644
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,700
53%
Improvement Value:$253,000
47%
Total Assessment$543,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+5.9%
2024$7,747+8.7%
2023$7,127+3.9%
2022$6,856+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 15209, Page 936

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 12605, Page 133

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 12278, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1968