Skip to content

120 Stillwater RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 28, 2006

Property Information

Block272
Lot451
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,000
64%
Improvement Value:$181,000
36%
Total Assessment$497,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,500+0.3%
2024$7,478+8.7%
2023$6,879+1.3%
2022$6,789+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 13107, Page 784

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 11766, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1968