Skip to content

209 Seneca BoulevardBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block272
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,756
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,000
54%
Improvement Value:$259,900
46%
Total Assessment$564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,524+5.7%
2024$8,065+8.7%
2023$7,420+1.3%
2022$7,322+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,756DeedBook 19916, Page 537Recorded1/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1968