Skip to content

216 Maplewood RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block273
Lot1.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,710
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,800
54%
Improvement Value:$246,700
46%
Total Assessment$541,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,171+3.9%
2024$7,863+8.7%
2023$7,234+1.3%
2022$7,139+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 16488, Page 1517Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 14139, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1968