Skip to content

103 Paterson RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block274.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,800
71%
Improvement Value:$119,300
29%
Total Assessment$408,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,158+15.3%
2024$5,343+8.7%
2023$4,915+1.3%
2022$4,851+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 17157, Page 664Recorded6/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1964