Skip to content

102 Paterson RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Aug 25, 1997

Property Information

Block274.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,624
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,100
55%
Improvement Value:$235,900
45%
Total Assessment$522,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,877+21.1%
2024$6,504+8.7%
2023$5,984+1.3%
2022$5,905+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5500, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1964