Skip to content

114 Irvington RoadBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Jan 31, 1996

Property Information

Block274.02
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage2,123
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
46%
Improvement Value:$340,200
54%
Total Assessment$630,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,510-0.1%
2024$9,522+8.7%
2023$8,760+1.3%
2022$8,645+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5343, Page 167

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4937, Page 312