Skip to content

112 Irvington RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block274.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,426
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
57%
Improvement Value:$215,200
43%
Total Assessment$505,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,623+1.3%
2024$7,529+8.7%
2023$6,926+1.3%
2022$6,835+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 16983, Page 352Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12299, Page 1043

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11145, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1964