Skip to content

107 Irvington RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block274.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,164
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
61%
Improvement Value:$182,600
39%
Total Assessment$472,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,132+2.1%
2024$6,983+8.7%
2023$6,424+1.3%
2022$6,340+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,164DeedBook 19845, Page 1835

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 17437, Page 858Recorded4/11/2019

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12125, Page 63

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5098, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1964