Skip to content

119 Caldwell RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block274.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,200
62%
Improvement Value:$194,500
38%
Total Assessment$510,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,706+9.8%
2024$7,018+8.7%
2023$6,456+1.3%
2022$6,371+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,272DeedBook 19567, Page 530Recorded12/22/2023

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 14841, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1964