Skip to content

106 Caldwell RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1960

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block274.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
62%
Improvement Value:$174,300
38%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,006+12.9%
2024$6,207+8.7%
2023$5,710+1.3%
2022$5,635+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 17473, Page 261Recorded5/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960