Skip to content

105 Caldwell RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1960

Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block274.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,322
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,200
59%
Improvement Value:$205,500
41%
Total Assessment$501,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,571+4.8%
2024$7,225+8.7%
2023$6,646+1.3%
2022$6,559+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960