Skip to content

119 Bloomfield RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block274.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,400
75%
Improvement Value:$100,700
25%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,098+4.2%
2024$5,854+8.7%
2023$5,385+1.3%
2022$5,315+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 11925, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1964