Skip to content

123 Bloomfield RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block274.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
63%
Improvement Value:$179,200
37%
Total Assessment$484,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,057+3.4%
2024$6,824+9.1%
2023$6,257+1.4%
2022$6,172+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964