Skip to content

120 Bloomfield RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block274.04
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,100
64%
Improvement Value:$163,600
36%
Total Assessment$460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,952+6.3%
2024$6,539+8.7%
2023$6,016+1.3%
2022$5,937+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964