Skip to content

105 Bloomfield RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block274.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,200
65%
Improvement Value:$159,600
35%
Total Assessment$455,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,878+1.2%
2024$6,799+8.7%
2023$6,255+1.3%
2022$6,173+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964