Skip to content

170 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block41
Lot15.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,988
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,800
34%
Improvement Value:$195,300
66%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,248+5.0%
2024$4,045+9.3%
2023$3,701+1.4%
2022$3,650+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,988DeedBook 20233, Page 1388Recorded12/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1970