Skip to content

158 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block41
Lot16.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,410
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
26%
Improvement Value:$393,400
74%
Total Assessment$528,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,974-11.1%
2024$8,974+8.7%
2023$8,255+1.3%
2022$8,147+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5366, Page 454