Skip to content

1 Horner StreetWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block41
Lot32.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF LOG 3000
Dwellings1
ZoningTC
Sq Footage3,000
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
19%
Improvement Value:$482,200
81%
Total Assessment$593,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,956-0.2%
2024$8,971+17.6%
2023$7,629+1.3%
2022$7,529+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5573, Page 808