Skip to content

76 Johnson StreetWaretown, NJ 08758

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block49
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,512
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
39%
Improvement Value:$214,400
61%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,303-2.4%
2024$5,434+8.7%
2023$4,998+1.3%
2022$4,933+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976