Skip to content

74 Johnson StreetWaretown, NJ 08758

Built 1974

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 30, 1991

Property Information

Block49
Lot7.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,946
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
36%
Improvement Value:$244,700
64%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,740-2.8%
2024$5,903+8.7%
2023$5,430+1.3%
2022$5,359+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4901, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1974