Skip to content

79 Railroad AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block50.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,482
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
42%
Improvement Value:$178,300
58%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,622-2.4%
2024$4,737+8.7%
2023$4,357+1.3%
2022$4,300+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970