Skip to content

83 Railroad AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1942

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 19, 2003

Property Information

Block50.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,024
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,400
50%
Improvement Value:$128,900
50%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,868-2.4%
2024$3,963+8.7%
2023$3,646+1.3%
2022$3,598+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11313, Page 522

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5389, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1942