Skip to content

69 Johnson StreetWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block50.01
Lot22.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,006
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
29%
Improvement Value:$328,300
71%
Total Assessment$461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,956+2.6%
2024$6,781+8.7%
2023$6,238+1.3%
2022$6,156+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,006DeedBook 19705, Page 836Recorded6/10/2024

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5159, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1988