Skip to content

9 Roberts RoadWaretown, NJ 08758

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block50.01
Lot6.07
QualifierQFARM
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,779
Acreage4.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$4,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60-33.8%
2024$91+14.6%
2023$79-1.3%
2022$80+7.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$232,312
DeedBook 11213, Page 691