Skip to content

143 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block52.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,200
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
35%
Improvement Value:$162,600
65%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,782+6.3%
2024$3,557+8.7%
2023$3,272+1.3%
2022$3,229+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4814, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1990