Skip to content

129 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$40,500
Last Sale Date
Oct 24, 1991

Property Information

Block52.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,920
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
29%
Improvement Value:$427,400
71%
Total Assessment$604,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,128-16.7%
2024$10,960+8.7%
2023$10,082+1.3%
2022$9,950+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 4942, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1956