Skip to content

141 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Built 1956

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block52.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage672
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
42%
Improvement Value:$119,500
58%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,131+12.5%
2024$2,783+8.7%
2023$2,560+1.3%
2022$2,527+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft672DeedBook 18700, Page 261Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 16593, Page 1186Recorded12/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956