Skip to content

197 Royal Oaks DriveWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block53.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,556
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,700
21%
Improvement Value:$475,300
79%
Total Assessment$604,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,114+9.0%
2024$8,358+8.7%
2023$7,689+1.3%
2022$7,588+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,556DeedBook 19508, Page 1193Recorded10/12/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10521, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 10009, Page 407