Skip to content

21 James DriveWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 29, 2010

Property Information

Block53.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
Description2SF4G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,432
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
16%
Improvement Value:$672,900
84%
Total Assessment$799,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,061+3.1%
2024$11,699+8.7%
2023$10,762+1.3%
2022$10,621+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 14762, Page 1126

Property Sale

Sale
$263,444
DeedBook 10663, Page 879

Property Sale

Sale
$564,000
DeedBook 10357, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2001