Skip to content

30 James DriveWaretown, NJ 08758

Built 2002

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 31, 2009

Property Information

Block53.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
DescriptionESQUIRE
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,026
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
23%
Improvement Value:$409,500
77%
Total Assessment$530,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+2.0%
2024$7,845+8.7%
2023$7,217+1.3%
2022$7,122+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 14414, Page 899

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12522, Page 1652

Property Sale

Sale
$287,415
DeedBook 11216, Page 1195

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 11037, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$564,000
DeedBook 10357, Page 156