Skip to content

30 Laurelwyck DriveWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block54.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1SFAG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,574
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,400
30%
Improvement Value:$241,400
70%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+5.0%
2024$4,985+8.7%
2023$4,586+1.3%
2022$4,526+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,574DeedBook 17667, Page 1191Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$233,500

From:

To:

Sq Ft1,574DeedBook 16199, Page 1213Recorded9/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1986