Skip to content

6 Laurelwyck DriveWaretown, NJ 08758

Built 1973

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Jul 6, 1992

Property Information

Block54.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,750
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
28%
Improvement Value:$270,200
72%
Total Assessment$376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,678+2.6%
2024$5,533+8.7%
2023$5,090+1.3%
2022$5,024+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4996, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1973