Skip to content

18 Laurelwyck DriveWaretown, NJ 08758

Built 1975

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 23, 2004

Property Information

Block54.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,622
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
32%
Improvement Value:$223,500
68%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,724+1.0%
2024$4,677+9.2%
2023$4,283+1.4%
2022$4,223+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12438, Page 341

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5436, Page 851

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 5128, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1975