Skip to content

211 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2001

Property Information

Block54.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,900
30%
Improvement Value:$257,300
70%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+4.8%
2024$5,287+8.7%
2023$4,864+1.3%
2022$4,800+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975