Skip to content

215 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block54.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,689
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,800
32%
Improvement Value:$222,800
68%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,974+5.6%
2024$4,711+8.7%
2023$4,334+1.3%
2022$4,277+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 13389, Page 1313

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 10389, Page 1713

Property Sale

Sale
$93,658
DeedBook 10238, Page 1754

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4884, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1975