Skip to content

6 Avon LaneWaretown, NJ 08758

Built 1975

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Jun 24, 1994

Property Information

Block54.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,727
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
32%
Improvement Value:$257,100
68%
Total Assessment$379,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,722-1.9%
2024$5,833+8.7%
2023$5,366+1.3%
2022$5,296+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5175, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1975