Skip to content

5 Tall Oaks DriveWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2011

Property Information

Block54.05
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,205
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,700
24%
Improvement Value:$390,500
76%
Total Assessment$515,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,774+2.8%
2024$7,559+8.7%
2023$6,954+1.3%
2022$6,863+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 10651, Page 1413

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5666, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1990