Skip to content

18 Oak Leaf DriveWaretown, NJ 08758

Built 1996

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block54.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,797
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
23%
Improvement Value:$349,100
77%
Total Assessment$453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,848+4.3%
2024$6,565+8.7%
2023$6,039+1.3%
2022$5,960+6.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$142,000
Sq Ft1,797DeedBook 19274, Page 810Recorded1/12/2023

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 15210, Page 1825

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5592, Page 343

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5339, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5313, Page 576