Skip to content

10 Oak Leaf DriveWaretown, NJ 08758

Built 1996

Last Sale Price
$2,500
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block54.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
Description2S-V-L2-2A 2282
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,282
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
19%
Improvement Value:$445,800
81%
Total Assessment$550,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,304+4.0%
2024$7,982+8.7%
2023$7,343+1.3%
2022$7,247+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,500

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 17259, Page 1645Recorded10/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5054, Page 24