Skip to content

201 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Date
Apr 23, 2023

Property Information

Block54.06
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SFAG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,932
Acreage3.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
33%
Improvement Value:$271,000
67%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,083-4.3%
2024$6,353+8.7%
2023$5,845+1.3%
2022$5,768+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988