Skip to content

203 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block54.06
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,294
Acreage4.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,300
37%
Improvement Value:$211,600
63%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069-9.2%
2024$5,582+8.7%
2023$5,135+1.3%
2022$5,068+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 16705, Page 1052Recorded4/7/2017

Property Sale

Sale
$254,500

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 16272, Page 1475Recorded12/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960