Skip to content

22 Walker LaneWaretown, NJ 08758

Built 1999

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block54
Lot16.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2.5S3G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,328
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
19%
Improvement Value:$627,700
81%
Total Assessment$779,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,766+3.1%
2024$11,411+8.7%
2023$10,497+1.3%
2022$10,359+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 11882, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5347, Page 702