Skip to content

21 Walker LaneWaretown, NJ 08758

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2003

Property Information

Block54
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5S1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,383
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
24%
Improvement Value:$478,700
76%
Total Assessment$629,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504+2.6%
2024$9,262+8.7%
2023$8,520+1.3%
2022$8,409+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5115, Page 135