Skip to content

9 Walker LaneWaretown, NJ 08758

Vacant Land

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 13, 2012

Property Information

Block54
Lot22.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,191-14.4%
2024$2,560+8.7%
2023$2,355+1.3%
2022$2,324+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 15318, Page 771

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 12658, Page 1842