Skip to content

7 Walker LaneWaretown, NJ 08758

Vacant Land

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 23, 2012

Property Information

Block54
Lot22.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,190-14.4%
2024$2,558+8.7%
2023$2,353+1.3%
2022$2,322+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 15318, Page 434

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 12658, Page 1842