Skip to content

5 Walker LaneWaretown, NJ 08758

Built 2017

Last Sale Date
Nov 12, 2015

Property Information

Block54
Lot22.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,022
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,100
29%
Improvement Value:$362,900
71%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666-2.7%
2024$7,880+8.7%
2023$7,249+1.3%
2022$7,154+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 16252, Page 247Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 15318, Page 434

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 12658, Page 1842