Skip to content

3 Walker LaneWaretown, NJ 08758

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2013

Property Information

Block54
Lot22.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,956
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,800
26%
Improvement Value:$414,600
74%
Total Assessment$560,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,456-2.9%
2024$8,707+12.3%
2023$7,751+1.3%
2022$7,649+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 15030, Page 1265

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 13062, Page 1219

Property Built

Built

Year Built: 2006